Це стаття про індустріальне застосування робототехніки. Застосування роботів у промисловості почалося, за історичними мірками, не так давно — трохи більше, ніж півстоліття тому, але зараз уже мало якесь виробництво можна уявити без автоматичних ліній, без сталевих маніпуляторів і пильних скляних зіниць роботів — ці залізні хлопці міцно увійшли до більшості. виробничих процесів і йти не збираються.

Незважаючи на таке широке, майже повсюдне поширення роботів, лише фахівці повною мірою уявляють весь спектр їх можливостей. У цій статті ми прочинимо двері у світ промислової робототехніки для широкого кола читачів: опишемо деякі різновиди виробничих роботів та сфери їх застосування. Не можна охопити неосяжне в одній статті, але якщо читачам буде цікаво, ми обов'язково продовжимо.

То які вони бувають – роботи?

Є кілька класифікацій промислових роботів: на кшталт управління, за рівнем мобільності, у сфері застосування та специфіці здійснюваних операцій.

За типом управління:

Роботи, що керуються: вимагають, щоб кожним їх рухом керував оператор. З огляду на вузькість областей застосування поширені мало. Та й не зовсім роботи.

Автомати та напівавтономні роботи: діють строго за заданою програмою, часто не мають сенсорів і не здатні коригувати свої дії, не можуть обійтися без участі робітника.

Автономні: можуть здійснювати запрограмований цикл дій без участі людини згідно з заданими алгоритмами та коригуючи свої дії в міру необхідності. Такі роботи здатні повністю перекрити поле діяльності своїй ділянці конвеєра, без залучення живої рабсили.

За функціями та сферою застосування:

Роботи поділяються за призначенням та виконуваним функціям, ось лише деякі з них: промислові роботи бувають універсальні, зварювальні, машинобудівні, ріжучі, комплектувальні, складальні, пакувальні, складські, малярські.

Це далеко не повний список: кількість різних варіантів постійно зростає і все перерахувати неможливо в рамках однієї статті. Можна лише з упевненістю сказати про те, що навряд чи знайдеться така галузь людської діяльності, де роботи не змогли б зробити працю людини творчішою, взявши всю монотонну і небезпечну частину роботи на себе.

Інші методи класифікації

У кожної енциклопедії, кожного довідника та кожного виробника своя класифікація та типологія роботів. Що й не дивно — найчастіше вона визначається суто специфічними потребами та приватним підходом того, хто її складає.

Отже, роботи у сучасній промисловості скрізь. Вони в будь-якому цеху та в будь-якій галузі виробництва. І це нормально: роботи економлять гроші роботодавців, а робітників рятують від шкідливої та монотонно-отупляючої роботи; роботи працюють цілодобово та безупинно; Роботи набагато точніше живих робітників - вони не втомлюються, у них не "замилюється око", їх сенсори і системи позиціонування здатні зберігати точність до сотих часток міліметра.

Поки ми бачимо їх ще скрізь — багато виробничих процесів приховані від пересічного користувача, та й особливо цікаві зазвичай, — але дуже скоро неможливо буде помічати те, що переважна частина всіх матеріальних благ виробляється розумними машинами.